Vrste nadzora
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 12 | Nivo: Kriminalističko-policijska akademija

Vrste nadzora
Nadzor je praćenje ponašanja, delatnosti ili promene informacija, obično ljudi i često na skriven način. To se najčešće odnosi na posmatranje pojedinaca ili grupe od strane vladinih organizacija, ali je nadzor bolesti na primer, praćenje napretka bolesti u zajednici.
Reč nadzor potiče od francuske reči surveillance, koja znači nadzirati.
Reč nadzor može da se odnosi na posmatranje iz daljine putem elektronske opreme (kao što su CCTV kamere) ili presretanjem elektronsko prenosivih informacija (kao što su Internet saobraćaj ili telefonski pozivi). Takođe se može odnositi na jednostavne, relativno nisko-tehnološke metode, kao što su ljudska obaveštajna agenatura i presretanje pošte.
Nadzor se pokazao kao koristan vlastima i policiji u očuvanju kontrole nad društvom, jer im omogućava da prepoznaju i prate pretnje i da sprečavaju ili istražuju kriminalne aktivnosti. Sa pojavom programa kao što su program potpune informisanosti i ADVISE (srpski savetovati), tehnologija kao što su kompjuteri sa visokom brzinom za praćenje i nadzor i biometrijski softver, kao i zakoni, posebno u delu sprovođenja zakonskih akata za pomoć u komunikaciji, vlade sada imaju mogućnost da bez presedana prate aktivnosti pojedinaca.
Međutim, mnoga udruženja za građanska prava i privatnost, kao što su Electronic Frontier Foundation i ACLU, su izrazili svoju zabrinutost da se odobravanjem povećanja nadzora građana, omogućava masovno nadziranje društva koje za posledicu ima veoma ograničene ili gotovo nepostojeće političke i/ili lične slobode građana. Strahovi poput ovih su doveli do brojnih tužbi, kao što su na primer Hepting protiv AT&T-a.
Vrste nadzora
Nadzor računara
Velika većina nadzora računara podrazumeva praćenje podataka i saobraćaja na Internetu. U Sjedinjenim Državama, na primer, u okviru sprovođenja zakonskih akata za pomoć u komunikaciji, svi telefonski pozivi i broadband Internet saobraćaja (e-mail, internet saobraćaj, ćaskanje, itd) treba da budu dostupni za nesmetano praćenje u realnom vremenu od strane njihove Savezne agencije.
Računari su takođe meta nadzora zbog ličnih podataka koji se nalaze u njima, posebno kada se uzme u obzir ako je neko u mogućnosti da instalira softver (bilo fizički ili daljinski), kao što su FBI-ova „Čarobna lampa” i CIPAV, na računarski sistem, onda im je omogućen neovlašćen pristup tim podacima.
Drugi oblik nadzora računara poznat kao TEMPEST, uključuje čitanje elektromagnetne emanacije iz kompjuterskih uređaja sa ciljem da izvuče podatke iz njih na udaljenosti od nekoliko stotina metara.
NSA takođe vodi bazu podataka poznatu kao „Pinwale”, koja skladišti i registruje veliki broj imejl poruka kako američkih državljana, tako i strancaca.
Telefoni i mobilni telefoni
Prisluškivanje telefonskih linija je široko rasprostranjeno, kako zvanično tako i nezvanično. U Sjedinjenim Državama, na primer, pomoć u komunikaciji u okviru sprovođenja zakonskih akata (Communications Assistance For Law Enforcement Act, skraćeno CALEA) zahteva da sve telefonske i VoIP komunikacije budu dostupne za prisluškivanje u realnom vremenu od strane Savezne i obaveštajnih agencija. Postoje dve velike telekomunikacione kompanije u SAD - AT&T i Verizon, koje imaju ugovore sa FBI, a u obavzi su da čuvaju zapise telefonskih poziva tako da su lako pretraživi i dostupni za savezne agencije, uz naknadu od $1,8 miliona dolara godišnje. Između 2003. i 2005. godine, FBI je poslao više od 140.000 pisama telefonskim kompanijama da daju informacije o svojim klijentima, koje uključuju listu poziva i internet istorije, od kojih se oko polivina odnosilo na američke državljane.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!